Лабораторні дослідження

Лабораторні дослідження – один з найбільш популярних видів діагностики, який об’єднує різні методи аналізу біоматеріалів. Найчастіше на аналіз береться кров, але також оцінюватися можуть і інші біологічні рідини, наприклад, слина або мокрота.

Навіщо потрібні аналізи?

Точна діагностика – важлива складова ефективного лікування. Часто за скаргами пацієнта лікар може тільки припустити можливу причину порушення здоров’я, але ось поставити остаточний діагноз без докладних обстежень неможливо. І саме лабораторні аналізи – швидкий і доступний спосіб встановити причину недуги. Якщо проведення деякої апаратної діагностики є тільки у великих медичних центрах, то паркан аналізу крові або інших біологічних рідин робиться в будь-якій поліклініці чи лікарні.

При цьому його результати досить інформативні. За показниками крові можна визначити стан внутрішніх органів, виявити запальний процес, інфекцію і навіть ознаки некрозу тканин.

Основні лабораторні дослідження

Склад крові змінюється під впливом безлічі факторів. У тому числі на нього впливають інфекції, отруєння, травми, аутоімунні захворювання та інше. Тому базові аналізи, з яких починається будь-яка діагностика – це загальний (клінічний) і біохімічний аналіз крові.
Загальний аналіз крові (ОАК) оцінює стан формених елементів крові:

  • Кількість еритроцитів, вміст в них гемоглобіну (виявлення анемій).
  • Кількість лейкоцитів, їх види і співвідношення (виявлення запального процесу і типу збудника інфекції – бактерії або вірусу).
  • Тромбоцити (відхилення від норми спостерігається при ряді захворювань, тому такий показник вимагає обов’язкового подальшого обстеження).

Біохімічний аналіз крові дає розгорнуту картину про стан здоров’я. Зокрема, за його результатами можна оцінити роботу внутрішніх органів – печінки, нирок, підшлункової залози та інших. Крім цього, біохімія дозволяє виявити такі проблеми:

  • Цукровий діабет, метаболічний синдром.
  • Ступінь ризику атеросклерозу.
  • Гострий запальний процес.
  • Аутоімунні захворювання: ревматизм, артрит та інші.
  • Інтоксикація.
  • Брак або надлишок мікро і макроелементів.
  • Гіповітаміноз і гіпервітамінозу.

ОАК і біохімічний аналіз крові рекомендовано здавати і здоровим людям, для контролю стану організму.

Аналізи на інфекції

На підставі анамнезу, а також результатів базових аналізів, лікар може рекомендувати і інші лабораторні дослідження. Зокрема, нерідко потрібна діагностика інфекцій – серологічний аналіз крові. Серологія дозволяє не тільки виявити збудника, а й визначити тяжкість перебігу хвороби, гострий або хронічний процес і навіть наявність імунітету до конкретної інфекції.

Аналізи на інфекції можуть проводитися методами ІФА (імуноферментним аналізом) або ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція). Другий вважається більш точним, оскільки дає можливість визначити навіть малі концентрації ДНК збудника в крові, мазку, мокротинні.
У клініці «Медіол» можна пройти всі необхідні лабораторні дослідження. При цьому слід пам’ятати, що діагноз ставиться на підставі комплексу факторів, а не по одному-двом показниками. Тому перелік аналізів і їх трактування – прерогатива лікаря. Крім цього, для уточнення діагнозу пацієнт може бути направлений на додаткові апаратні дослідження.